T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Güncelleme Tarihi: 16/01/2019

- HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ ( HBO )NEDİR?

- Yüksek basınç altında saf oksijen solunması temeline dayanan bir tedavidir. Tedavi de basınç odaları kullanılmaktadır. Tedavinin uygulanabilmesi için eğitimli personel ve uzman doktora ihtiyaç vardır. Basınç odalarına alınan hastalara tedavi edici doz da basınç uygulanarak maske yardımı ile saf oksijen solutulmaktadır.- BASINÇ VE OKSİJEN NASIL ETKİ EDER?

- Tedavi sırasında basıncın ve oksijenin birlikte sağladığı iyileştirici etkiden faydalanıyoruz. Tedavi sırasında hastalara 14 metre suya dalış yapmış kadar basınç uygulanmaktadır. Bu tedavi ile dokularda ki oksijen miktarı 20 katına çıkmaktadır. Uygulanan basıncın etkisiyle kanımızda çözünen oksijen miktarı artmaktadır. Her hastalıkta başka bir etkisinden faydalanıyor olsak da Hiperbarik Oksijen Tedavisinin dokulardaki oksijen azlığını düzelttiği, ödemi azalttığı, antibiyotiklerin etkilerini arttırdığı, bazı bakterilere karşı öldürücü etkisi olduğu, yara bulunan bölgede yeni damar ve doku oluşumunu arttırdığı görülmüştür.

DSC_0648.JPGDSC_0649.JPG


- HBO HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

- HBO tedavisi birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Hastalıklardan soba zehirlenmesi olarak bilinen Karbon monoksit zehirlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı olarak oluşan ani görme kayıpları, gazlı gangren olarak bilinen ve hayatı tehdit eden hızlı ilerleyen enfeksiyonlarda ve vurgun gibi dalışa bağlı hastalıklarda acil olarak başlanması gerekmektedir.

Bu hastalıklar dışında en çok tedavi verdiğimiz hastalıklar şekere bağlı veya başka nedenlerle iyileşmesi geciken yaralar, ani işitme kayıpları, kemiğin iyileşmeyen enfeksiyonları, özellikle kalça kemiklerinde meydana gelen ve odaklar halinde kemik ölümü ile seyreden avasküler nekroz hastalıklarında HBO tedavisi kullanılmaktadır.

DSC_0650.JPGDSC_0653.JPG


- TEDAVİ SÜRELERİ VE SEANSLAR NASIL UYGULANMAKTADIR?

- Tedavi süreleri hastalıktan hastalığa ve hastadan hastaya göre değişmektedir. Acil hastalar dışında verdiğimiz tedaviler 20 ile 40 seans arasında değişmektedir. Hastanemizde bir seans 90 dakika sürmektedir. Seanslarımız hafta içi her gün uygulanmaktadır. Hastalarımız tedavi de geçirdiği 90 dakikalık süre boyunca onlarla hem sözlü olarak iletişim kurmaktayız hem de görsel olarak takip etmekteyiz. Hastalarımıza seans boyunca cihazımızda geçirdikleri süreyi daha eğlenceli hale getirmek amacıyla cihazımızda TV ve film seyretme olanağımız vardır.UZ. DR. GÖKHAN AKCALI

SUALTI HEKİMİ VE HİPERBARİK TIP UZMANI

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİ