T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

SIFIR ATIK PROJESİ GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE DEVAM EDİYOR

Güncelleme Tarihi: 03/07/2018

SIFIR ATIK PROJESİ GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE DEVAM EDİYOR

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi “Sıfır Atık Projesi” Kapsamında çalışmalarını devam ettiriyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılıp Türkiye genelinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi çalışmaları, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde titizlikle yürütülüyor. Bu kapsamda B Blok arka bahçesi cam atıkların bulunduğu atık toplama alanına Tekstil Atık Toplama Kutusu yerleştirilmiştir.

Tekstil atıkları; kişilerin kullanımı sonrası artık ihtiyaç duymadığı veya kullanılmayacak derecede tahrip olmuş giysi, ayakkabı ve diğer ev tekstili ürünleri (çarşaf, perde, battaniye vb.) gibi tekstil ürünleridir.Türkiye’de yılda 565.000 ton civarında tekstil atığı ortaya çıkmaktadır. Tekstil atıklarının kaynağından geri kazanılmasıyla birlikte, yeni ürünlerin üretilmesi için gerekli olan doğal kaynak ve enerji kullanımının önüne geçilmektedir.  Ayrıca küresel ısınma ve iklim değişikliğinin başlıca sebeplerinden olan, sera gazı emisyonları da azalmaktadır. Su kirliliğinin % 17-20 oranlık kısmı ise tekstil endüstrisinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra bilimsel verilere göre 1 adet pantolon üretimi için yaklaşık 10 ton, 1 adet tişört üretimi için ise yaklaşık 3 ton su kullanılmaktadır. Geri dönüşüme kazandırılan her pantolon için 10 ton ve her tişört için 3 ton su tasarrufu sağlanmaktadır.

Evlerimizde oluşan tekstil atıklarını, sağlık kuruluşlarımızdaki tekstil atık toplama kutularına atarak; Sıfır Atık Projesi kapsamında tekstil atıklarının çevre ve insan sağlığına zarar vermeden geri dönüşüme kazandırılmasına destek verebiliriz.