T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GÖLCÜK DEVLET’TEN RAHİM AĞZI KANSERİ FARKINDALIĞI

Güncelleme Tarihi: 14/01/2020

GÖLCÜK DEVLET’TEN RAHİM AĞZI KANSERİ FARKINDALIĞI

Ocak Ayı Rahim Ağzı kanseri farkındalığı ayı olması nedeniyle Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi olarak bilgilendirme standı açtı. A Blok poliklinikler bölümünde açılan stantta Kanser Kayıt Hemşiresi Gülay Karataş tarafından Rahim Ağzı Kanseri Nedir? HPV Nedir, Nasıl Bulaşır? Genital Siğil Tedavisi, Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri, Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi, Smear Testi Nedir? Rahim Ağzı Kanseri Evreleri, Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi, Rahim Ağzı Kanseri Bulaşıcı Mıdır? Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Sonrası konu başlıklarını ele alarak bilgilendirmelerde bulunuldu. Ziyaretçilere broşürler dağıtıldı.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Rahim ağzı kanseri daha çok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Her yıl dünyada 500 bin yeni rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim ağzı kanseri, meme kanserinin önüne geçmektedir.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDENLERİ ve RİSK FAKTÖRLERİ

Rahim ağzı kanseri nedenleri arasında çok sayıda doğum yapmak, Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı,erken yaşta cinsel ilişkiye girmek ve sigara içmek sıralanabilir. Bunun yanı sıra HPV (İnsan Papilloma Virüsü) enfeksiyonu rahim ağzı kanseri için çok önemli bir risk unsurudur. Rahim ağzı kanseri hastalarının % 98’inde HPV enfeksiyonu görülmüştür.  Genellikle cinsel ilişki ile bulaşan HPV’in yüzden fazla tipi vardır. Özellikle 16 ve 18 tipleri rahim ağzı kanserine neden olurken, tip 6 ve 11 ise genital organlarda siğillere neden olur.

RAHİM AĞZI KANSERİNDE AŞAĞIDAKİ BELİRTİLER GÖRÜLEBİLİR:

Menstrüasyon (adet) dönemleri arasında düzensiz kan lekesi veya hafif kanama,Menopoz sonrası lekelenme veya kanama, Cinsel ilişki sonrası kanama, Cinsel ilişki sırasında ağrı, Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, Yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, Artan vajinal akıntı, bazen pis kokulu, Tek ya da iki bacakta şişkinlik, İdrar yaparken ağrı

KORUNMA:

Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir. 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak, güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim, cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak, erkeklerin sünnet olması, sigara kullanmamak, sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

 

RAHİM AĞZI KANSERİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

HPV virüsü enfeksiyonu sonucu oluşan genital siğiller ise yakılarak, dondurularak, cerrahi ya da lokal kremler yardımıyla tedavi edilebilir. Bu tedavi sonucu siğilin kaybolması, bir daha ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Bazı kişilerde tedavi sonrası siğil tekrarlamazken; bazılarında sık aralıklarda yeniden siğil oluşumu gözlenebilir. Her yeni siğil oluşumunda tedavinin tekrarlanması gerekir. Genital siğillerin tekrarlama riski bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olup olmadığı ile bağlantılıdır.  HPV virüsü enfeksiyonlarında, tedavi olmaksızın, kişinin kendiliğinden virüsü vücudundan atabildiği bilinmektedir.

RAHİM AĞZI KANSER NEDEN ÖNEMLİ?          

Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

Standımızın amacı; Rahim Ağzı kanserinde erken tanının öneminin vurgulanmasıydı. Bilgilendirme sonrasında standımızı ziyaret edenler rutin tarama için KETEM’ e, eğitim verilen konularla ilgili rahatsızlığı olanlar ise Kadın Doğum polikliniklerine yönlendirilmiştir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan kanserler ile mücadelede bilgilendirip, bilinçlendirmenin önemi vurgulanmıştır.