T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE OZON TEDAVİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI

Güncelleme Tarihi: 17/12/2019

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE OZON TEDAVİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından “Ozon” tedavisi uygulanmaya başlandı.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesine bağlı Halıdere Fizik Tedavi Merkezinde Ozon tedavisi yapılmaya başlandı.  Uz. Dr. Esin Heval Şirintaş tarafından Halıdere Fizik Tedavi Binasında salı ve perşembe günleri sabah saat 08.00-10.00 saatleri arasında uygulama yapılmaktadır.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon üç tane oksijen molekülünün bir araya gelmesi ile oluşan, O3 olarak bilinen bir gazdır. Atmosferin bizim yaşadığımız tabakalarında, dolayısıyla soluduğumuz havada oksijen molekülleri iki bileşikli yani O2 formunda bulunur. Soluduğumuz havada bulunmayan ama atmosferin üst tabakalarında kendiliğinden oluşan ozon (O3), jeneratör yardımı ile oksijenden (O2 )’den elde edilmektedir. Ozon kendisine özgü bir kokusu olan, alt atmosfer tabakalarında hızlıca O2 durumuna geri dönen bir gazdır. Ozon iyi bir antioksidandır, iyi bir yüzey dezenfektanıdır. Mantar ve virüsler ozon ile karşılaştığında canlılıklarını kaybetmektedirler. Tıbbi uygulamalarda kullanılan oksijen-ozon karışımı % 3-5 oranında Ozon içerir. Bu karışıma “medikal ozon” adı verilir.

Ozon uygulamaları klasik tıbbın yanı sıra tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Tamamlayıcı tedavi yöntemleri hiçbir zaman tıbbi tedavi yerine geçmezler, ancak bunlara yardımcı olması için uygulanırlar. Hastalıklardan iyileşmede ana tedaviler esas ve belirleyicidir.

Elde edilen tıbbi ozon, hastaya belli dozlarla verilir. Tıpki ilaçlarda olduğu gibi, ozon uygulamalarında da her hastalıkta farklı doz uygulamaları vardır. Her hastaya ve hastalığa aynı doz verilmez. Sizin hastalığınız için uygun olan ozon dozuna hekiminiz karar verecektir.

Medikal Ozonun Tedavi İçin Uygulandığı Hastalık ve Durumlar
-Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,
-Damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi,
-Romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü,
-Bel ve boyun fıtıklarında ağrının azaltılması,
-Diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi,
-İnsülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom ve yağlı karaciğerin tedavisi,
-Yara ve yanık tedavileri,
-Kolit olarak geniş anlamda ifade edebileceğimiz inflamatuar barsak hastalıklarının tedavisi,
-Kronik yorgunluk sendromu,
-Baş ağrıları, migren,
-Alerjiler
-Akut viral hepatitler ve herpes (uçuk) tedavisi
-Tekrarlayan vajinal mantar
-Kanserde destek tedavi,
-Ciltte yaşlanmanın geciktirilmesi,
-Sağlıklı yaşlanmanın sağlanması için uygulanabilir.

Hücre içi solunumu hızlandırarak hücre fonksiyonları için gerekli enerji olan atpnin üretimini arttırır.

Cildin detoks yapıcı özelliğini arttırarak vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesinde yardımcı olur.

Ozon Tedavisinin Uygulanma Yöntemleri

1-Damardan alınan kanın ozonlanması ve kişiye verilmesi:  Kişiden uygun şartlarda alınan kanın kapalı devre bir sistem içinde ozon gazı ile karşılaştırılması ve kişiye geri verilmesi ozon tedavilerinde Majör tedavi denilen ana tedavi şeklini oluşturur. 

2-Adeleden ozonlanmış kanın verilmesi (Minör otohemoterapi) Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmesidir.

3-Torbalama (Torba ve kupa ile ozon uygulanması): Bölgesel olarak tedavi edilecek alana ozon gazının uygulanması işlemidir. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak nemlendirilir ve cildin ozonu emmesi sağlanır.

4-Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi: Rektal, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilmesidir. Makattan ozon gazının verilmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları adı verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.

5-Eklem içine ozon gazı verilmesi: Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Ozon Tedavisinin Uygulanamayacağı İki Durum Vardır:
Eğer hastada kontrol edilemeyen bir yüksek tansiyon durumu,  ileri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlıklarda (Hemofili, kanama pıhtılaşma hastalıkları, 2-3 Difosfogliserat enzimi olarak adlandırılan enzimin yokluğunda(favizm), ağır trombositopenili (<50000/mm3) ve masif kanamalı hastalarda), aşırı alkol kullanımında, kronik tekrarlayıcı pankreas bezi iltihabı, hipertiroidi ve yakın zamanda kalp krizi ve beyin kanaması geçiren hastalarda ozon tedavisi yapılamamaktadır. Bu bakımdan uygulama öncesi bazı laboratuvar analizleri yapılarak durum denetlenmelidir.

Hastane Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan, konuyla ilgili açıklamasında, ozonun yaşamı sürdürmek için hayatın her anında insana gerekli olan oksijen molekülünün bir formu olduğunu belirtti. Ozon tedavisi, çeşitli yöntemlerle medikal ozon gazının hastalıkları iyileştirmek veya tedaviye destek amacıyla kullanıldığını, söyledi.