T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Güncelleme Tarihi: 08/10/2019

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse tamamına yakın, kişi yaşam şansına sahip olur. Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de 2004 yılından itibaren “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” eğitim ve tarama ayıdır.

Meme Kanseritüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerinde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir. Meme kanserinin erken yakalanması önemlidir. Çünkü meme kanseri erken evrede yakalanırsa tedavisi yüzde yüz sağlanabilir.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi A Blok Poliklinikler girişinde açtığı stantla bu farkındalığa katkıda bulundu. Ziyaretçilere broşürler dağıtıldı. “Pembe Gün” ilan edilen gün ile ilgili Hastane Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan;  halkın yoğun katılımda bulunması doğru bir yaklaşımda olduğumuzun kanıtıdır, meme kanseri erken evrede yakalanırsa tedavisi yüzde yüz sağlanabilir. Eğer kadınlarımız kendi bedenleriyle ilgili olmazlarsa çok daha ilerlemiş dönemde hastalığa yakalanınca çok daha  zor tedavilerle bu hastalığın üstesinden gelebiliyoruz bu nedenle bu ayı değerlendirip kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz,’’ dedi.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi bütün bayanlara sağlıklı ve uzun bir hayat diliyor.