T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE HACAMAT TEDAVİSİ

Güncelleme Tarihi: 29/03/2019

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİNDE HACAMAT TEDAVİSİ

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde Geleneksel Tamamlayacı Tıp Uygulamalarından “Hacamat (Kupa)” tedavisi hizmete başladı. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesine bağlı Halıdere Fizik Tedavi Merkezinde Hacamat (Kupa) tedavisi yapılmaya başlandı.  Uz. Dr. Esin Heval Şirintaş tarafından Halıdere Fizik Tedavi Binasında salı ve perşembe günleri sabah saat 08.00-12.00 saatleri arasında uygulama yapılmaktadır.

Kupa (Hacamat) tedavisi nedir?

Binlerce yıl öncesine dayanan eski bir tıbbi tedavi yöntemidir. Kupta tedavisi hem batı tıbbi hekimleri hem de geleneksel tıp hekimleri tarafından uygulanmaya devam etmiştir. Kupa tedavisi; kan toplamak için lokal bir cilt vakumu oluşturmaya ve ardından ciltten kan çekmek için yüzeyle deri insizyonlarıyla ikinci bir vakuma dayanan eski bir tıbbi tekniktir.

Kupa (Hacamat) tedavi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Uygulama öncesi hastalar aç karnına gelmelidir. Uygulama sonrası 2 gün hayvansal gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.Kupa (Hacamat) tedavisi alınan kan miktarı ile klinik fayda arasında bir ilişki yoktur

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.