T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GÖLCÜK DEVLETTE “ÇOCUK İHMALİ VE CİNSEL İSTİSMARI” KONULU EĞİTİM

Güncelleme Tarihi: 31/12/2018

GÖLCÜK DEVLETTE “ÇOCUK İHMALİ VE CİNSEL İSTİSMARI” KONULU EĞİTİM

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde  çalışanlara "Çocuk İhmali, Cinsel İstismarı ve Çocuk İzlem Merkezleri " konulu eğitimi verildi.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Yasemin Buket Akyayla, Sosyal çalışması Abdülmelik Turan ve Sosyal çalışmacı Ergin Damat tarafından eğitim verildi. Eğitimde; çocuğun sağlığı, fiziksel, psikolojik veya sosyal gelişimi için gerekli ihtiyaçların karşılanmamasının çocuk ihmali olarak tanımlandığı vurgulanarak, "İhmal çocuğun bakım ve beslenme gereksinimlerinin yeterince karşılanmaması, gerekli tıbbi müdahalelerin yapılmaması, anne ve baba olarak çocuğa karşı danışmanlık görevinin yeterince yerine getirilmemesi, çocuğun tek başına bırakılmaması olduğu, çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen, bilerek ya da bilmeyerek yapılan hareket ve davranışlara çocuk istismarı deniliyor. Anne ve baba ya da çocuğa bakmakla yükümlü olan birisinin çocuğa zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Fiziksel zarar verme, çocuğun kötü beslenmesine yol açma, cinsel istismar, çıkar için kullanma, bundan ötede çocuğun normal fiziksel ve zihinsel gelişimini kısıtlayıcı her türlü faaliyette bulunmaktadır" dendi .

Hastane Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan; "Anne ve babaların çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar, çocuğun yetiştiği ortam, çevresindeki diğer yetişkinlerin davranışları, çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirmesi açısından önemlidir" söz konusu eğitime belirli aralıklarla devam edilecektir. Bu eğitimlerle sağlık çalışanlarının bu hususta farkındalık sahibi olmaları amaçlanmaktadır, dedi.
WhatsApp Image 2018-10-01 at 14.09.06.jpeg
WhatsApp Image 2018-10-01 at 14.09.10(1).jpeg