T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK YÜZDE YÜZ YERLİ! PARDUS'A GEÇİYOR

Güncelleme Tarihi: 09/10/2018

GÖLCÜK NECATİ ÇELİK YÜZDE YÜZ YERLİ!  PARDUS'A GEÇİYOR

Türkiye’nin millileştirilmiş işletim şirketi 'Pardus' un tüm kamuya yayılması için çalışmalar sürüyor.

Başkan Erdoğan'ın teknolojide 'yerli ve milli' çağrısına cevap gecikmedi. Türkiye’nin yerli telefon üreticilerinden bir firma Ankara'da sıfır bir fabrika kurarak çalışmalarına hız verdi. Millîleştirilmiş işletim sistemi Pardus' un kamuda ve belediyelerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.  Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi yazılımda Pardus’ a geçen ilk kamu hastanelerinden olma yolunda çalışmalara başladı. Hastane Pardus yazılımı tercih ederek bilişim ve teknolojide ülkemizin dışa olan bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlayacak. Bu konu hakkında konuşan Hastane Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan; “Türkiye'nin en büyük bilişim hamlesi olarak adlandırılan ve Milli Yazılım olan Pardus' a dönüşüm, hastane yöneticilerimizin bilgisayarlarından başladı. İlk adımları 2003 yılında Gebze'de atılan yerli işletim sistemi Pardus' un güvenli, performanslı ve lisans maliyetlerinin ortadan kaldırdığını”, söyledi.

Başhekim Op. Dr. Pehlevan; "Devletimizin bu çağrısına kayıtsız kalmayarak devlet hastaneleri içinde ilk olan yerli ve milli işletim sistemi Pardus’a geçiş için tüm demo çalışmalarımızı yaptık. Poliklinik, klinik, idari süreçler, radyoloji ve laboratuvar cihazlarımızın entegrasyon testleri yapılmış olup, çağımızın tüm teknolojilerini kullanmak için çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Başhekim Op. Dr. Pehlevan; Pardus geçişlerin ilk etabını “Dönüşüm” olarak adlandırıyor. Kurum bilgisayarlarının %70'i Pardus' a dönüştürüldüğünde “Göç” tamamlanmış oluyor. Hedefimiz “Göç’ü”  yılsonuna kadar tamamlamaktır, dedi.