T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI < T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İLKOKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALIDIR

Güncelleme Tarihi: 12/09/2018

İLKOKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALIDIR

2018 yılı yeni öğretim yılına başlarken Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan Psikolog Buket Yasemin Akyayla “İlkokula başlayan çocuklara yaklaşım nasıl olmalıdır?” hakkında bizleri bilgilendirdi.

Birinci sınıfa merhaba derken, bu süreç hem ebeveynler hem de çocuklar için heyecanla beklenen ve birçok duyguyu içinde barındıran önemli bir olaydır.  Bu andan itibaren okul, çocuk için bir takım becerilerini geliştirebileceği, sosyalleşebileceği bir mekân olmakla birlikte yeni bir yaşam düzeni anlamına gelir. Dolayısıyla çocuk, okul yaşamına başlarken yeni bir uyum sürecine gireceği için ebeveyninden ayrılma, okul kaygısı veya uyum sorunları yaşayabilir; çünkü okul sistemi kendisi için yabancıdır. Bu süreci daha sağlıklı geçirebilmek, çocuğun motive olması ve kolay uyum sağlayabilmesi için ebeveyninin okul sistemini net, kısa, anlaşılır ve ilgisini çekecek bir şekilde çocuğa anlatması, sağlıklı bir iletişim kurması önem arz etmektedir.

Okuldan eve geldiğinde ne yaptıkları, gün içerisinde ne yaşadıkları konusunda ebeveynin hevesle dinliyor olması çocuğun okula ilgisinin gelişmesine yardımcı olacaktır.  Öte yandan, çocuk, ebeveyninden gelen sözel veyahut sözel olmayan tüm mesajları alır, bu sebeple ebeveynin yaşadığı kaygı, mükemmeliyetçilik, beklentiler de kendisine yansır. Yeni başlayan eğitim-öğretim yılında, çocuğunun ödevleri kusursuz olması için ödevlerini yapan, tüm hatalarını düzelten anne-baba olmak yerine onları eksik, hatalarla dolu bir ödev yaparken de destekleyen ve hala oyun çağında bir çocuğu olduğunu unutmayan oyun-okul-ödev dengesini kuran ve sorumluluğunu veren anne-babalar olmak çocuğun bu süreci daha sağlıklı geçirmesine ve uyum sağlamasına katkıda bulunacaktır.

Kısacası kendilerini ifade edebilen, yanlışlarından korkmayan ve bunların sorumluluğunu alabilen en önemlisi de mutlu bir bireyin temeli olan mutlu çocukların destekleneceği bir eğitim-öğretim yılı olması dileği ile.

Sağlıklı Günler…