Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Hızlı Antijen Testlerinin Kullanımına Başladı


Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde hızlı antijen testi uygulanmaya başlandı. Akılcı antibiyotik kullanımı kapsamında akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında doğru tanı ile antibiyotik kullanımını rasyonel seviye tutmak için “Hızlı antijen testleri” kullanılmaya başlandı.

 Hastanede; acil servis, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları ile kulak burun boğaz klinik ve polikliniklerinde akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında doğru tanı ile antibiyotik kullanım oranını rasyonel seviyede tutmak amacıyla eğitimler düzenledikten sonra , “Hızlı Antijen Testi” uygulamasına yönelik ilgili branşlara eğitim verilip,  hastanemizde uygulanmaya başlandı.

Gereksiz Antibiyotik kullanımının Önüne Geçilecek

Hızlı Antijen Testi, boğazdan alınacak küçük bir sürüntüyle yapılacak. Hasta daha doktor odasındayken 3 dakika içinde testteki renk değişikliğine bakarak teşhis koyacak. Doktor da testten aldığı sonuca göre hastanın gribal enfeksiyon için antibiyotik kullanıp kullanamayacağına karar verebilecek. Bu uygulama laboratuvara gitmeksizin muayene esnasında hızla yapılacak. Test özellikle bakterilerin yapmış olduğu ’A Grubu Streptokok’ denilen enfeksiyonlara uygulanacaktır.

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi 2018