Kocaeli’Nin Fizik Tedavi Merkezi Halıdere


Yılbaşından sonra açılması planlanan Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne bağlı Halıdere Fizik Tedavi ve Toplum Ruh Sağlı Merkezi’ni yerinde inceleyen  Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na Kaymakam Adem Yazıcı, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, , Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Belediye Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Başkan Yardımcısı Kemal Kahraman,  Ak Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sinan Öztürk, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Yüksel Pehlevan  ve ilçe muhtarlarının katılımıyla gerçekleşti.

Halıdere  Körfez Mahallesinde 1000 metrekare arsa üzerinde 2000 metrekare kapalı alanı olan (Gölcük Belediyesi tarafından Sağlık Bakanlığına tahsis edilmiş) eski Halıdere Belediye Binası Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne bağlı Fizik Tedavi ve Toplum  Ruh Sağlığı Merkezi olarak hizmet verecek olup Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği tarafından tadilat ihalesi yapılmış, inşaat işlemlerinin bitmesini ve gerek mefruşat gerek tıbbi donanımların kurulumunu müteakip yılbaşından sonra hizmete girmesi planlanmaktadır.

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu; ‘Yılbaşından hemen sonra burayı halkımıza kazandıracağız. Burası eski Halıdere Belediye binamız. Belediye başkanımız sosyal belediyecilik anlayışı ile bu binayı halkımızın kullanımı için bakanlığımıza devretti. Sn. Bakanımız Fikri Işık’ın ve milletvekillerimizin bu konudaki büyük gayretleriyle  binamız Sağlık Bakanlığı üzerinden halkımıza hizmet etmesi için dönüştürülmüştür, bu konuda kendilerine teşekkür ediyorum. Kocaeli’nin Fizik Tedavi Merkezi Halıdere olacak” dedi.

 

Kocaeli Valisi Hasan Basri yaptığı açıklamada; ‘Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizi  ve aynı binada Ruh sağlığı merkezimizi açıyoruz. Her iki merkezde bedensel ve zihinsel alanda insan ve toplum sağlığı için yeni dönemdeki sağlık politikamızın temel merkez alanı olacaktır. Özellikle belli bir yaş sonrası ortaya çıkan sıkıntılarda rehabilitasyon gerektiren fizik tedavi hizmetinde çok önemli sağlık merkezi olacak. En ileri, en yeni, ekipman ile birlikte bunu sağlayacak eğitimli personeliyle hizmet kalitesi de yüksek olacak. Sabırlı, ilgili ve güler yüzlü bir hizmet anlayışı her gelen hastamıza sunulacak. Yalnız buranın çok önemli özelliği var. Türkiye çapında örnek bir uygulama yapacağız. Bilinen ve alışılagelen fizik tedavi merkezinin dışında buraya gelemeyecek olan hastalarımıza, bu merkezin uzmanları tarafından yaşadığı evde fizik tedavi hizmeti sunulacak” şeklinde konuştu.

 

Halıdere de hizmete girecek Fizik Tedavi Ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Gölcük ve Karamürsel bölgesinde yaşlı nüfusun fazla, yerleşim yapısının dağınık olması nedeniyle sağlık hizmetlerinin daha verimli sunulabilmesi ve hizmete erişimde kolaylık sağlanması açısından önem arz etmektedir.  Bu hizmet kapsamında evde sağlık hastalarına da evde FTR hizmeti verilebilecektir. Halıdere Fizik Tedavi Merkezinde poliklinik, müdahale odası, röntgen, kan alma odası, egzersiz odaları, Fizik Tedavi Rehabilitasyon odaları ve hasta yakınlarının rahatça bekleyebileceği alanlar olacaktır. Merkezimizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman hekimi, fizyoterapist, fizik tedavi teknikeri, hemşire, sağlık memuru, iş uğraş terapi teknikeri ve tıbbi sekreter görev alacaktır.

 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara, psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi,  takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi, sosyal rehabilitasyonlarının sağlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na ait yataklı sağlık tesislerine bağlı olarak faaliyet gösteren Halıdere Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde, görüşme odası,  hasta gözlem odası,  Uğraş Terapi odası,  kütüphane,  grup terapi alanı, çok amaçlı salon,  yemek alanı terapi mutfağı ve 2 adet spor odası mevcuttur. Merkezimizde hemşire, sağlık memuru, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, tıbbi sekreter bulunacaktır.

 

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi 2018